Какво е исхемична болест на сърцето, как да се предпазим и как преминава операцията?
Исхемичната болест на сърцето (ИБС) е сериозен здравословен проблем. Артериите, които пренасят кръв до сърцето се стесняват. Ако подобно състояние не се лекува, това може да доведе до инфаркт.
Ако не сте се погрижили превантивно вашите артерии да са чисти, най-сигурният начин за лечение на това заболяване е операция за поставяне на аорто-коронарен байпас. За целта се използва присадка (кръвоносен съд от друга част на тялото), за да се изгради нов път около запушеното място.
В тази статия ще прочетете как превантивното и оперативно лечение могат да подобрят вашето състояние.
Рискови фактори за исхемична болест на сърцето
Определени рискови фактори увеличават вероятноста да се развие ИБС - пушенето, високото кръвно налягане, високите нива на холестерол, диабет, наднормено тегло, и приемът на нездравословна храна увеличават този риск още повече. Подобни рискови фактори трябва да се контролират, за да бъде здраво сърцето ви. Други рискови фактори са такива, които не можете да промените - фамилна анамнеза със сърдечни заболявания, т.нар генетични или наследствени фактори, както и стареенето на организма.
Симптоми на ИБС
Ако страдате от исхемична болест на сърцето, вашият сърдечен мускул не получавадостатъчно кръв и кислород. Това води до следните симптоми:
Често жените имат различни симптоми от мъжете. В някои случаи, особено при хора с диабет е възможно да няма никакви изявени симптоми. След тези симптоми вашият лекар най-вероятно ще прецени, че най-доброто лечение за вас е операция за поставяне на байпас. Подобна операция НЕ лекува ИБС, но тази процедура може да ви спаси живота или да подобри качеството му. Без лечение може да получите инфаркт, който води до сериозни проблеми, дори смърт. Байпасът ще подобри кръвоснабдяването на вашето сърце и така се намалява вероятността от усложнения. След операцията ще намалее вероятността от нови запушвания.
Какво е исхемична болест на сърцето?
Сърцето е мускул приблизително с големината на юмрука ви, който изпомпва кръвта в цялото тяло. Както и другите мускули, сърцето се нуждае от постоянно снабдяване с кислород, за да може да функционира. Кръвта носи кислород до сърцето и до цялото тяло чрез кръвоносни съдове, наречени артерии. В сърцето, именно коронарните артерииснабдяват с кислород и кръв сърдечния мускул. Ако сърцето не получава достатъчно кислород, това може да доведе до инфаркт.
Здраве за коронарните артерии
Коронарните артерии са разположени на повърхността на сърцето. Работата им е да осигуряват на сърдечния мускул кръв, богата на кислород. Количеството кислород, от което се нуждае сърдечният мускул, зависи от това колко учестено работи то. Физическите упражнения засилват сърдечния ритъм, както и потребностите от кислород. Здравите артерии лесно осигуряват тази потребност - те са гъвкави и с гладки стени. Исхемичната болест на сърцето се развива, когато е нарушена стената на сърдечната артерия. В следствие на рисковите фактори, които вече изброихме (тютюнопушене, висок холестерол, и др) във вътрешната част на артериалните стени се натрупва плака(мастен материал, състеване от холестерол и др.частици). Тези натрупвания, наричани атеросклероза, стесняват простанството вътре в артерията и правят стените по-твърди. Това пречи на сърцето да получава необходимото количество кръв и кислород.
Оценка на вашето състояние
С оценката на вашето състояние, лекуващият лекар разбира каква е степента на вашата исхемична болест. След първоначалният разговор, следва физически преглед и няколко кръвни изследвания.
Електрокардиограма
Еректрокардиограмата (ЕКГ) прави запис на начина, по който електрическите сигнали преминават през сърцето ни.
Образна диагностика
Образните изследвания могат да бъдат направени и по време на стрес тест или докато сте в покой. Те показват колко и как бие сърцето, както и дали артериите могат да осигурят завишената потребност от кръв и кислород.
Сърдечна катетеризация
Тази процедура може ясно да посочи къде има стеснени, увредени или запушени артерии. Така лекуващият лекар ще прецени какво да бъде вашето лечение. По време на сърдечната катетеризацияв коронарните артерии се въвежда катетър, след което се правият ангеографии (рентгенови снимки на артериите).
По време на процедурата:
Как се прави аорто-коронарен байпас?
По време на операция за поставяне на байпас запушените артерии не се отстраняват. Вместо това се създава пътека около блокираната част от коронарната артерия. Най-напред здрав кръвоносен съд се взима от друга част от тялото. Призадката се прикрепя към коронарната артерия след запушената част. По този начин кръвта преминава през присадката и заобикаля запушената артерия. Присадката за байпас се взима от друга част от вашето тяло - без това да повлияе върху кръвообращението в тази част на тялото.
Ако има повече от едно запушване, може да са необходими повече от една присадка и ще се използват един или повече кръвоносни съда.
Докато един член от екипа взима присадка, друг подготвя пътя за достигане до сърцето. По време на операцията при някои пациенти сложен апарат извършва работата на сърцето и белите дробове, като циркулира през машина "сърце-бял дроб", като доставя кръв, богата на кислород и я изпомпва в тялото. В такъв случай е възможно сърцето да бъде временно спряно, преди байпасът да бъде пришит. В други случаи не се използва машината "сърце-бял дроб" и сърцето не спира.
Пришиване на присадката
Прави се малък разрез в коронарната артерия точно под запушването.
Щом присадката бъде пришита, кръвта започва да тече през тази нова пътека, заобикаляйки запушения съд. Ако имате повече от едно запушване, може да се наложи да се направи повече от един байпа След това гръдната кост се приирасъс специални телове. Разрезът се зашива и ви местят в интензивно отделение за възстановяване.
Следоперативно възстановяване Когато се събудите вероятно ще сте жаден, замаян и ще ви е студено. Това е нормално след операция.
От тук започва вашето наблюдение. Вие ще сте свързан към тръби и машини, от които медицинските сестри ще следят състоянието ви.
По този начин сърцето ви ще си почива и възстановява В началото тръба ще ви помага да дишате на т.нар. командно дишане През това време няма да можете да говорите. Когато вече можете да дишате самостоятелновсички тръбички ще бъдат отстранени. Медицинска сестра или физиотерапевт ще ви помогнат да станете от леглото. Това ще стане още в началния стадий на вашето възстановяване. Движението подобрява кръвообращението и спомага да се предотврати образуването на съсиреци.
Помнете, че ако сте активен дори скоро след операцията, това ще ви помогне за по-бързото възстановяване. След операцията е възможно краката ви да отекат, особено ако присадката е взета именно от крака. Повдигането на долната част на леглото може да спомогне за намаляване на оттока. Правете специални упражнения за глезените:
|
Подготовка за изписването Когато вече нямате нужда от постоянни грижи ще бъдете преместен от Интензивното отделение в обикновена болнична стая. Всеки пациент се възстановява с различно темпо. Колко дълго ще продължи това зависи от общото ви състояние. Повечето хора остават 5-7 дни след подобна операция, но не е необичайно да се наложи и по-дълго време. По време на операцията гръдната ви кост е била отваряна. Тя ще заздравее след 6-8 седми.и В болницата, а и после у дома трябва да полагате специални грижи именно за гръдната кщост. Така ще намалите болките и ще подпомогнете заздравяването. Избягвайте движения, които опъват ръцете или гръдния кош, НИКАКВО бутане, дърпане или вдигане на тежки предмети.
С изписването ще получите указания какво да правите у дома и как да се справите с различни ситуации, докато се възстановявате.
Следвайте указанията на лекаря:
Къпане: ако не ви дадат други указания, можете да се изкъпете 10 дни след операцията. Не прекалявайте с горещата вода, в противен случай може да ви се завие свят. Добре е наблизо да има човек, ако ви потрябва помощ. Не се къпете легнал във вана, докато лекарят не ви позволи.
Ежедневни дейности: върнете се към ежедневните си дейности, когато се почувствате по-добре. След няколко дни ще можете да правите леки и ненатоварващи дейности, например да готвите. Не правете нищо свързано с протягане или разтягане. Не косете ливадата, не чистете с прахосмукачка поне 6 седмици след операцията
Шофиране: не сядайте зад волана докато не ви позволи рещалят. Това ще стане най-рано след 3-6 седмици. Болката или скованоста може да направи шофирането неприятно или да предизвика ПТП. Още повече, че ще приемате обезболяващи.
Работа: в зависимост от това какво работите, връщането ви може да бъде в рамките на 3-12 седмици.
Сексуални контакти: лекарят ще ви посъветва да се въздържате от секс 4-6 седмици. Когато правите секс, използвайте позиции, които не опъват гръдния ви кош.
Кога да се обадите на лекуващия лекар? Тук ще изброим предупредителни симптоми за инфекции и други проблеми
|
Упражнения за вас и вашето сърце
|
Как да контролирате ИБС?
Операцията е намалила риска от инфаркт. Засега. Трябва да знаете, че байпасът не лекува исхемичната болест на сърцето. Кръвоснабдяването на сърцето ще се подобри, но е възможно да се образуват нови запушвания. Трябва да предотвратите това. Най-добрият начин е да започнете прочистване на артериите с капките Артеровитал. Един три месечен курс с тази билкова композиция ще прочисти артериите ви напълно.
Полезни съвети за спазването на хранителен режим
Използвани са материали от Сърдечно-съдов център Acibademcityclinic