Хранителните багрила, особено боите за боядисване на яйца преди Великден, все повече се използват от купувачите. Подобни на тях са и оцветителите за сладкарски изделия. И в двата случая от използването на някои багрила може да се появи здравословен проблем.
Много домакини не искат да се занимават с естествени оцветители и купуват красивите комплекти, които се предлагат в магазините. Истината, написана на етикетите, разкрива, че тези бои често съдържат опасни съставки. Съставки, вредни Е-та, които могат да причинят непоправими щети на човешкото здраве.
Хората често възразяват, че черупката е вид защита от отровните вещества, че никой няма да я яде и т.н.. За съжаление не е така. Всеки е ял от напуканите, но боядисани яйца, чиито белтък е обагрен не по-малко от външната твърда част.
Яйцето има специални пори, които в крайна сметка стават по-големи по време на термична обработка и през тях преминават въздух и всички вещества, които застрашават здравето.
Лабораториите и здравните министерства по света провеждат редовни проучвания за опасните вещества в хранителните багрила на яйцата и други продукти.
Много цветни формули, както и не особено здравословните съставки, които те съдържат, често дори не са забранени, тъй като компаниите, които ги произвеждат имат лобисти в правителствата.
Неправителствините екологични и здравни организации провеждат свои собствени изследвания.
Те считат, че много продукти, използвани в хранително-вкусовата промишленост, трябва да бъдат забранени, тъй като имат вредно въздействие върху човешкото благосъстояние и здраве.
Капките Алкофитал - най-доброто решение на проблема с алкохолната злоупотреба! |
Според експертите, не всички багрила, които са предназначени за домашна употреба, са безопасни за здравето.
Говорейки в много медии, лекарите не се уморяват да предупреждават и фокусират вниманието на хората върху факта, че на Великденските празници е много важно да не забравяте да спазвате правилата за здравословно хранене. През тези дни, както и при всеки друг празник, рискът от преяждане е значително увеличен, а великденската трапеза е пълна с продукти, които са много трудни за смилане - печено месо и твърдо сварени яйца. Според експертите тези, които са постили преди Великден, трябва да бъдат особено внимателни при хранене, тъй като техните организми са много чувствителни към тежката храна в големи количества.
Основните проблеми, които синтетичните оцветители могат да предизвикат, са:
- раздразнителност, хиперактивност на децата;
- разстройство на концентрацията, проблеми в училище;
- промени в настроението;
- дисбактериоза.
Често се появяват алергии, астма, рак, чернодробно заболяване и увреждане на съдовата система, поради употребата на продукти със съдържание на вредни вещества.
В повечето съвременни продукти постоянно се добавят химикали.
За да предпазите тялото си от опасни хранителни багрила, трябва да обърнете внимание на списъка с хранителни химически добавки, които са вредни за човешкото здраве.
Тук трябва да обърнем внимание, че боите за яйца не са по-различни от оцветителите, които се използват за направата на торти и други сладкарски продукти. А голяма част от тях се ползват не само по Великден и не само по празници.
Официално забранени са:
E-121 (цитрусово червено) и E-123 (червен амарант), E-128 (червен 2G).
Цветове за храни, които са разрешени в България, но са забранени в различни страни
Е-103 (алкан, алканин), Е-105 (силно жълто АВ), Е-111 (оранжев "залез"), Е-125 (цитрусов червен 2), Е-126 (Понсо 6R), Е-127 ( еритрозин), Е-130 (син индантрен RS), Е-152 (въглища).
Не са тествани или са тествани в Министерството на здравеопазването, но все още няма окончателен резултат, се наричат нерешени. Такива са:
Е-127 (еритрозин), E-154 (кафяв FK), E-173 (алуминий), E-180 (рубинов литий VK).
Опасни:
Е-102 (тартразин), Е-110 (жълт "залез"), Е-120 (карминова киселина), Е-124 (Понсо 4Р, пурпурен), Е-127 (еритрозин), Е-129 (червен чаровен )
Много опасни и забранени:
Е-123 (амарант).
Подозрителни:
Е-104 (жълт хинилин), Е-122 (азорубин, кармоозин), Е-141 (медни комплекси от хлорофили), Е-150 (карамел багрило), Е-171 (титанов диоксид), Е-173 (алуминий).
Съдържащи канцерогени:
Е-103 (алканет, алканин), Е-105 (силен жълт АВ), Е-110 (жълт "залез"), Е-121 (цитрусов червен 2), Е-123 (амарант), Е-125 (цитрус) червено 2), E-126 (Ponso 6R), E-130 (син индантрен RS), E-131 (синьо патентовано V), E-142 (зелено S), E-152 (въглища), E-153 (въглища) зеленчуци).
Мутагенни и генотоксични:
Е-104 (жълт хинилин), Е-124 (зелен S), Е-128 (червен 2G).
Провокират онкологични заболявания:
E-131 (патентован син V), E-142 (зелен S), E-153 (растителни въглища).
Вредни за кожата:
E-151 (блестящо черен BN), E-160 (екстракти от естествени каротини).
Причиняват чревни нарушения и проблеми с кръвното налягане:
Е-154 (кафяв FK).
Алергени:
Е-131 (патентован син V), Е-132 (индиготин, индиго кармин), Е-160Ь (аннато, биксин, норбиксин).
Вредни за астматици:
Е-102 (тартразин), Е-107 (жълто 2 G), Е-122 (азорубин, кармоизин), Е-123 (амарант), Е-124 (кохинилов червен), Е-155 (кафяв НТ).
Опасни за чувствителни към аспирин хора:
E-107 (жълто 2 G), E-110 E-110 (жълто "залез"), E-122 (azoruby, carmoisin), E-123 (амарант), E-124 (зелено S), E-155 (ht brown).
Засягат черния дроб и бъбреците:
Е-171 (титанов диоксид), Е-172 (железни оксиди и хидроксиди), Е-173 (алуминий).
Разрушително действат върху функцията на щитовидната жлеза:
Е-127 (еритрозин).
Бъдете внимателни към хранителните продукти. Внимателно боядисвайте яйцата, ако искате да сте здрави и да живеете дълго.
Струва ли си да боядисваме яйцата със синтетични багрила или не? Изглежда, че всички забрани са свързани с храната - а черупката не е храна! Е, яйцето ще се спука, добре - затова го изхвърляме.
Въпреки това, през черупката и финната ципа вътре в яйцето може лесно да проникне всяко синтетично зло. Дори ако белтъкът остане бял, това не гарантира липсата на бензоат, сулфит или нитрит. Оказва се, че яденето на такива яйца не е безопасно.
В крайна сметка, кората от лук, както и другите естествени съставки вършат не по-малко лоша работа от агресивните купешки бои.