И въпреки факта, че е трудно да го идентифицираме сами, има някои симптоми, които могат да ни предупредят.
Научното наименование на това заболяване е чернодробна стеатоза , но сред хората е широко известно като мастна чернодробна болест. То може да бъде причинено от прекомерна консумация на алкохол, хипертония или метаболитен синдром (като диабет).
Когато излишните мазнини се натрупват в чернодробните клетки, здравето е в риск от едно такова състояние. Затлъстяването на черния дроб е пряко свързано със затлъстяването, високия холестерол в кръвта и високото кръвно налягане. В повечето случаи клетките на черния дроб се пълнят с мазнини и ги „предават" на други органи на тялото.
Важно е да запомните, че черният дроб изпълнява жизненоважни функции: произвежда протеини, регулира метаболизма на мазнините, премахва токсините от кръвта и контролира количеството аминокиселини в организма. И е много важно този орган да се поддържа в добро състояние и да се подпомага правилната му работа по всички възможни начини.
• Жени на средна възраст;
• Наднормено тегло и затлъстяване;
• Диабет и висок холестерол;
• Определени хранителни предпочитания;
• Пристрастяване към алкохола.
Симптоми на мастна чернодробна болест
Най-лошото е, че чернодробната стеатоза често е асимптоматична. Това означава, че е трудно да се открие без медицинска диагноза и подходящи изследвания. Това обикновено се прави с:
• Кръвен тест (за установяване на нивата на трансаминазите);
• Ултразвук на черния дроб (колкото по-ярък и по-голям е, толкова по-вероятно е да има това заболяване);
• Биопсии (за определяне на стадия на заболяването).
Някои пациенти имат симптоми, свързани с мастна чернодробна болест:
Дискомфорт или изтръпване в централната или горната дясна част на корема. Тази болка няма нищо общо с физическата активност. Често може да се появи след хранене, защото стомахът се разширява и притиска разширения черен дроб.
Асцитът е наличието на течност между висцералната и теменната перитонеума и се появява и поради чернодробно заболяване. Симптомите на този проблем са подуване на корема, лошо храносмилане, болки в кръста и задух. Може да се появи и отичане на глезените.
Ако получите разстроен стомах след всяко хранене (дори ако това е здравословно хранене и в малки количества), чувствате гадене и имате много газове, това може да се дължи на чернодробно заболяване. Много често хората, страдащи от мастна чернодробна болест, отиват на лекар, мислейки, че имат стомашни проблеми и след прегледа разбират, че са се сдобили със стеатоза.
Когато черният дроб не работи правилно, метаболизмът се забавя - като цяло това се случва, когато важен орган откаже. Тялото се опитва да се защити и „компенсира" този дефицит, като изпомпва по-малко кръв.
В този случай това може да доведе до необяснима хронична умора, проблеми с концентрацията, липса на енергия. Човек може дори да загуби интерес към любимите си някога занимания и да предпочита да остане в леглото и да спи през повечето време.
По цвета на урината можете също да определите наличието на определени заболявания. В края на краищата тази течност премахва токсините от тялото. Ако има мастно чернодробно заболяване, тогава цветът на урината ще стане по-тъмен и няма да се промени през деня (нормата, когато сутрин урината е по-тъмна, но през деня тя изсветлява).
Промените също могат да повлияят на изпражненията: цветът може да стане бял или глинен, а миризмата ще бъде много по-силна от обикновено.
Един от признаците на чернодробна стеатоза е "жълтеница". Говорим за жълтеникав оттенък на кожата и лигавиците поради повишаване нивото на билирубин в тъканите на тялото. Може да се появи и поради разрушаване на червените кръвни клетки или проблеми в жлъчния мехур.
Други кожни промени, дължащи се на мастна чернодробна болест, включват обезцветена шия и подмишници, изскочили кръвоносни съдове по лицето, зачервяване на дланите или паякообразни вени на гърба, гърдите или раменете. Под ноктите могат да се появят бели петна.
Затлъстяване на черния дроб и диета
Ако човек е диагностициран с мастна чернодробна болест, следващата стъпка е естествено подходящо лечение. В допълнение към приемането на лекарства, предписани от Вашия лекар, е важно да спазвате диета с ниско съдържание на мазнини и упражнения. Ето някои насоки:
Тук говорим за брашно и захари. Опитайте се да ядете повече пълнозърнести храни.
Това е един от най-здравословните видове диети. Средиземноморската диета се основава на нискомаслени или здравословни мазнини като зехтин.
Алкохолът е един от основните врагове на черния дроб. Прекомерната консумация на алкохолни напитки може да доведе не само до развитие на стеатоза, но и до цироза на черния дроб.
Консултирайте се с вашия лекар, за да разберете кои лекарства могат да навредят на вашето състояние. Най-вероятно той ще ви посъветва да намалите приема на аналгетици, естрогени и противовъзпалителни средства.
Движението е нашият истински съюзник. Ще започнете да се чувствате по-добре и черният дроб постепенно ще се върне към нормалния си „режим на работа". Можете да се разхождате в парка, да разхождате кучето си, да карате колело или да плувате. Изберете вида дейност, който предпочитате, и я правете поне 3 пъти седмично.