В същото време как точно хората не трябва да се изнервят в свят, пълен със стрес и непредсказуемост, лекарите не обясняват. И така, какво се крие зад фразата „Не се изнервяй!" и как това може да се приложи на практика?
За да не се изнервяте по някаква причина, е необходимо да се обърне внимание на превантивното укрепване на нервната система. Възможно е да укрепите нервната система с помощта на хобита и други приятни занимания, които ще помогнат не само да преминете към приятна и позитивна работа, но и да „облекчите" стреса, натрупан през деня. Това ще ви помогне и да се отървете от натрапчивите мисли. Различни процедури могат да бъдат добър помощник в борбата с нервното напрежение: ежедневна гимнастика (особено сутрин), контрастен душ, плуване.
Капките Стресовитал - са естествената сила на Природата срещу депресия, невроза, панически атаки, безсъние |
Съществува и техника за прогресивна невромускулна релаксация, наречена Техниката на Якобсън. Това е съвсем просто упражнение, всеки може да го направи. Упражнението се изпълнява докато стоите или седите. Задачата е да напрягате мускулите на цялото тяло до краен предел. Лицето, шията, раменете, ръцете, торса, краката - всичко трябва да е в голямо напрежение. Можете да стегнете мускулите на лицето, например, като сбръчквате челото и скърцате със зъби. След това, с всяко малко издишване, „изпускайте парата" и се приведете по този начин до състояние на отмора. Можете да повторите няколко упражнението на няколко цикъла. За да имате добър резултат, такива практики трябва да се провеждат редовно. Това ще ви позволи да се сдобиете със стоманени нерви, които няма да "стресират" заради различни стимули.
Има и други упражнения, които може да приложите на практика: например психотерапевтична техника, насочена към коригиране на тревожност, депресивни и психосоматични разстройства, разработена от немския психиатър Йохан Шулц въз основа на йога система. За предпочитане е това обучение да се провежда под наблюдението на специалист. Използването на тази техника трябва да става с повишено внимание от хора, страдащи от захарен диабет или сърдечно-съдови заболявания.
Във всеки случай, с появата на необяснима тревожност, страх, стрес, възможна раздразнителност, не се ограничавайте само до прием на различни препарати. В такива ситуации е по-добре да се комбинира приема на лекарствено средство с гимнастика и много по-често практикувана физическа активност.
Приемът на капките Стресовитал е първата и успешна крачка към преодоляване на депресивните състояния
В есенния период има често изостряне на неврозата и депресивните състояния. В същото време трябва да се разграничат депресията и потиснатото настроение, тъй като техните методи на лечение се различават.
Можете да получите добро настроение, като коригирате леко начина си на живот. За това е необходимо:
Физическата активност засилва синтеза на хормона на щастието - ендорфин, който предизвиква прилив на положителни емоции. Проучванията показват, че 30 минути интензивно натоварване увеличават концентрацията на ендорфин 5-7 пъти. Ето защо хората, занимаващи се със спорт, са много по-малко склонни да страдат от тъга и депресия.
2. Хранете се правилно и по възможност здравословно
Безполезно е да предозирате с кифлички и сладкиши, когато сте тъжни. Можете да се борите с тъгата и депресията и с помощта на правилното хранене. Витамин D може да се допълни с риба от по-мазните видове (сьомга, херинга, скумрия). Богат на слънчевия витамин е и черния дроб от треска - 1 супена лъжица на ден е достатъчна и съдържа дневната му норма. Ако по принцип не ядете риба, вземайте рибено масло.
Хормонът на щастието серотонин се намира в тъмния шоколад, ананасите, бананите, ябълките и сливите. Храни, съдържащи аминокиселината триптофан, повишават настроението (пуешкото месо, млякото, яйцата, бобовите растения са богати на триптофан).
Сега наистина има малко слънце. Затова е необходимо да се амбицирате и да оцените всяка възможност да прекарате поне 40 минути навън (това е абсолютният минимум за престой на чист въздух, който се дава дори и на хора, излежаващи присъдите си в затворите), особено при хубаво време.
4. Мислете положително
Научете се да разпознавате негативните мисли и да се отървете от тях навреме. Една тъжна или неприятна мисъл, забита в главата за дълго време, може да доведе до депресия.
Капките Стресовитал - помагат още при първите симптоми на депресията, предотвратяват безсънието и дават сила и ведрост на настроението
Оправете стойката си. Извитият гръб и увисналите рамене принуждават човек да "забие" емоционално още повече. Изправете се и се усмихнете - и настроението ще се подобри от само себе си.
Наспивайте се, правилно се храните, обличайте се според времето, не напускайте дома си без чадър - това ще ви помогне да се предпазите от настинки, които подкопават здравето на тялото и може да са причина за лошо настроение.
Неслучайно коледните пазари в цяла Европа започват да работят много преди Коледа. Още в средата на ноември площадите на Прага, Берлин, Виена и Париж са украсени с ярко осветени коледни базари. Многоцветните светлини, блестящите играчки, ароматът на греяно вино, плаващ във въздуха, помагат за оцеляване през тъмния сезон. Нищо не ви пречи да декорирате къщата си предварително, и като се върнете у дома, да се потопите в атмосферата на празниците, които предстоят - Коледа и Нова година.
Между другото
Депресията е от два вида - ендогенна и психогенна (реактивна).
Психогенна (реактивна) е реакцията на човешката психика на външни събития (стрес или трудни житейски ситуации).
Ендогенната депресия може да възникне на фона на пълно благополучие. Тя се появява на нарушения в биохимичния баланс в организма, по-специално на обмена на невротрансмитери (серотонин, допамин и норепинефрин). Такава депресия често се основава на генетична предразположеност. Това е най-лошият вид депресия, който се лекува и най-трудно.
Следродилна депресия - бременността и раждането са придружени от голямо преструктуриране в организма на жената, което служи като силно изпитание за нейното тяло. Според статистиката този вид депресия "покрива" след раждането 10-15% от жените.
Един от най-характерните симптоми на депресия е постоянството на състоянието. При човек със здрава психика настроението може да остане лошо в продължение на месеци и години.
При меланхолия и тъга (ако те не са причинени от наистина трагични обстоятелства), тъгата може да остане не повече от 3-5 дни. Но ако човек е тъжен и депресиран повече от две седмици, той се нуждае от помощ.
Опитите да се справите сами с депресията (особено такава, която е пренебрегната в продължение на месеци) може и да не успеят. Но ако уловите проблема в началния етап, е възможно бързо да се отървете от нея.
ИЗТОЧНИК: kp.ru