0887 599 268, 02 850 2176
0887 599 268, 02 850 2176

Чиста отрова: Много лоши хранителни комбинации


Чиста отрова: Много лоши хранителни комбинации

Как трябва да съставите менюто си и да изберете продукти, така че процесът на храносмилане да се проведе възможно най-ефективно?

Как да комбинирате храните, така че тялото да получи максимално голяма полза от храненето?

Какво точно не се препоръчва и дори е вредно да се яде едновременно?

Културата на храненето предполага не само включването в диетата на продукти, необходими за живота и изключването на вредните. В това отношение трябва да се обърне специално внимание на комбинацията между конкретни продукти. Защо? Факт е, че техният химичен състав е различен. Съставът предполага различна специфичност на храносмилането на храната, различна концентрация на HCl - солна киселина, в състава на стомашния сок и много други точки, от които зависи здравословният и цялостен механизъм на храносмилане.

Какви храни не са съвместими помежду си и какви трябва да се консумират отделно?

Някои видове храна не вървят добре помежду си. Ако те присъстват в храната ви едновременно, се задействат вредни за здравето химични реакции. Този факт не означава, че продуктите са нездравословни или не ви подхождат според определени показатели. Просто храносмилателната система трябва първо да сортира входящата храна и след това да я обработи правилно.

Ако след хранене забележите дискомфорт, спомнете си какво е имало в чинията ви. В същото време вземете предвид универсалното правило за съвместимост между храните, което е разработено от диетолога Уилям Хей: „Не трябва да ядете едновременно, не комбинирайте в едно конкретно ястие протеини и кисели плодове, които включват нишесте и захар в състава си (кисело или сладко се яде в самото начало) ".

Как да съставите менюто си и да изберете продукти, така че процесът на храносмилане да е възможно най-ефективен и тялото да получи максимално голяма полза от храната?

Какво точно не се препоръчва и дори вредно да се яде едновременно?

За да ви е по-лесно да се ориентирате, ето класификация на продуктите относно наличието на специфични компоненти в тях:

Протеини. Храни със сравнително високо съдържание на протеини: почти всякакви ядки; всички зърнени култури; боб, яйца, гъби, месо, риба, сирене, извара, слънчогледови семки, патладжани, мляко (така нареченият протеин с ниско молекулно тегло) и редица други продукти.

Въглехидратите съдържат колкото е възможно повече нишесте и захар. Такива са сиропите и сладките плодове.

Нишестето се съдържа в: всички зърнени храни, боб (с изключение на соята), сушен грах, всички сортове картофи, кестени, фъстъци и други храни.

Захар: млечна захар, плодови конфитюри, десерти, сиропи, натурален мед.

Умерено нишестени зеленчуци: карфиол, цвекло, моркови и др.

Мазнини: маслини, слънчоглед, царевица и масло, почти целия списък с ядки, свинска мас, тлъсто месо, сметана, заквасена сметана.

От този списък можем да заключим, че някои продукти съдържат и протеини, и нишесте.

А сега ще ви предложим разнообразни комбинации от храни и техните характеристики във връзка с храносмилането.

Комбинация номер 1

Киселини с нишесте. Киселините на гореспоменатите кисели продукти унищожават ензима птиалин, който участва в разграждането на нишестето. Заключваме, че комбинацията от киселини и нишестета се счита за неусвоима, според диетолозите.

Какво трябва да запомните: препоръчително е да използвате кисели храни и нишестени храни в отделни приеми.

Комбинация номер 2

Протеини със скорбяла. Солна киселина (HCl) в състава на стомашния сок в концентрация 0,003% може да спре работата на ензима, който разгражда нишестето. Последвалото, дори и малко, увеличаване на индекса на киселинност, в допълнение към всичко, унищожава самия ензим.

Когато ядете хляб, стомахът произвежда много малко солна киселина (HCl). Този стомашен сок има почти неутрална скорост на реакция. Веднага след като хлебното нишесте се усвои, в стомаха започва да се отделя значително количество солна киселина (HCl), за да преработи протеина на хляба. Обърнете внимание, че тези два механизма - обработка на нишесте и протеини - не работят едновременно. Точно обратното: секретите се регулират деликатно, като се вземат предвид състава и времето на началото на секрецията на стомашния сок.

Съществува значително несъответствие между обработката на продукт от който и да е определен състав и обработката на комбинация от храни в стомаха. За един продукт, съдържащ комбинация от нишесте и протеин, тялото лесно може да адаптира стомашния сок (означаващ силата и времето на секреция) към индивидуалните изисквания на продукта. Но когато ядете два вида храна с различни храносмилателни нужди, такава адаптация на сокове е просто нереалистична.

Когато едновременно се консумират хляб и месо, тогава вместо почти неутралната среда от сок в стомаха, произведена в първите 2 часа от реакцията, ще се секретира сок с висока киселинност, и в резултат храносмилането на нишестета ще спре. Трябва да се отбележи, че началните етапи на храносмилането на нишестета и протеини протичат в противоположната среда. Нишестето поема алкална реакция и се обработва в устната кухина и по-нататък - в дванадесетопръстника. Протеинът приема кисела среда в стомаха и след това се преработва от коренно различни ензими в дванадесетопръстника, за разлика от нишестето.

Какво трябва да запомните: препоръчително е да използвате нишестета и протеини разделно

Така че всички видове зърнени храни, хляб, картофи и други нишестета се използват отделно от месо, риба, яйца, сирене, извара, ядки и други протеинови храни.

Комбинация номер 3

Комбинацията на протеин с протеин - например два протеина, които се различават по характер и състав в комбинация с други фактори, осигуряват промени в секрецията на стомашния сок и различни срокове на неговото освобождаване. Например, максимално ефективният сок се отделя за млякото в последния час на храносмилането, а за месото - в първия. Храносмилателният процес трябва да варира, в противен случай протеиновите храни няма да бъдат напълно обработени. Следователно е нежелателно да се ядат два различни протеина в едно хранене: те включват комбинации от месо - яйца, месо - ядки, месо - сирене, яйца - мляко, яйца - ядки, сирене - ядки.

Какво трябва да запомните: трябва да ядете един вид протеин на едно хранене.

Комбинация номер 4

Киселини с протеин. Разграждането на сложни вещества на прости съдържа 1-ви етап на усвояване на протеини и се осъществява с участието на ензима пепсин. Пепсинът работи изключително в кисела среда. Стомашният сок се модифицира от почти неутрален до радикално кисел в зависимост от приеманата храна. Когато ядете протеини, стомашният сок е кисел.

Съществува погрешно схващане, че консумацията на киселини с протеини допринася за по-лесна обработка на протеини. Но всичко се случва точно обратното. Лекарствата и плодовите киселини влияят негативно на стомашния сок, унищожавайки пепсина и намалявайки производството на последния, затруднявайки преработката на протеина и провокирайки процес на гниене.

Стомашният сок не се секретира, когато има киселина в устата и стомаха.

Трябва да запомните: Консумацията на киселини в комбинация с протеини затруднява храносмилането .

Комбинация номер 5

Мазнини с протеини. Мазнините инхибират производството на сок в стомаха, осигурен за следващото хранене.

Наличието на мазнини в храната намалява секрецията, провокираща апетита, намалява скоростта на химическаta секреция на пепсин и солна киселина (HCl) в стомашния сок. Това действие може да продължи 2 или повече часа. С други думи, сметана, масло, тлъсто месо и т.н. не се използват паралелно с ядки, сирене, месо. Съвет, който трябва да запомните: Мазнините и протеините трябва да се консумират по различни начини.

Изобилието от зеленолистни зеленчуци неутрализира инхибиращия ефект на мазнините. И ако наистина ядете мазнини с протеини, забавящият му ефект върху преработката на протеини може да бъде противодействащ, като консумирате значителни количества зеленолистни зеленчуци едновременно.

Комбинация номер 6

Захар с протеин. Захарите (вече споменати по-горе) имат забавящ ефект върху секрецията и подвижността на стомашната киселина. Преработват се в червата. По правило захарите не се задържат в стомаха дълго и се транспортират до червата. Протеинът, нишестето, захарта остават в стомаха, докато останалата част от храната се усвои.

Съвет, който трябва да запомните: Захарта и протеините се обработват по различни начини.

Комбинация номер 7

Захар с нишесте. Механизмът за обработка на нишестето започва в устата и след това продължава в стомаха. Захарите, както помним, се усвояват в тънките черва. Ако захарите се комбинират с друга храна, те се „инхибират" в стомаха, докато храната се усвоява в този момент. Захарите се отличават със свойството да ферментират в топлата и влажна среда на стомаха.

Всички съставки, съдържащи захар, добавени към сладкарски изделия, печива и други провокират процеса на ферментация. Сладките плодове в тандем с нишесте също дават процес на ферментация. Следователно хлябът със ядки и стафиди, например, далеч не е здравословна храна, тъй като привържениците на здравословното хранене твърдят.

Какво трябва да запомните: препоръчително е да използвате нишестета и захари по различни начини.


Поръчайте

kapki_alkotox_500__500.png
Поръчайте сега на
02 850 21 76 или 0887 599 268

Капки Алкотокс Оригиналподтискат функционалното влечение към алкохола и прочистват шлаките от организма
 
Купете 2 опаковки капки Алкотокс с 50% ОТСТЪПКА на промоционална цена от 130 лв  
Вземете своя подарък 1 опаковка ХЕПАВИТАЛ с БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА
Можете да закупите Alkotox ORIGINAL  и от нашите аптеки в цялата страна.
 
За още промоции се обадете по телефона

ПОРЪЧАЙТЕ