Хората днес все по-малко се интересуват от психичното си благополучие? Кой е най-засегнат от стреса и има ли това връзка със захлаждането на времето?
Има такъв израз: „краката не искат да се движат, главата - да се надигне от възглавницата, очите - да се отворят и само ръката посяга към будилника". Той много точно предава "есенния синдром" - състояние на безразличие и нежелание да приеме нещо ново.
Основното нещо е да намерите сили и да влезете в новия жизнен цикъл без излишна тежест.
Капките СТРЕСОВИТАЛ действатт още при първите симптоми на депресия и тъга, като дават сила и ведрост на настроението |
Има няколко начина. Първо, трябва да опознаете себе си и да разберете какво е причинило меланхолията. За да направите това, просто включете релаксираща музика, вземете тетрадка с химикалка и запишете всичките си преживявания. Основното тук е да преминете през всичко онова, което води до сезонен емоционален срив. Може да се окаже, че всичките ви преживявания се въртят около едно. И този вид самостоятелен разпит ще ви помогне да влезете в нов жизнен цикъл без излишна тежест.
Второ, искрените разговори с родителите, съпруга/съпругата и приятелите много помагат. Разбирате, че не сте сами и че другият човек може да има същите преживявания като вас. Но ако погледнете отстрани, всички хора имат набор от основни преживявания, които непрекъснато анализират - отношения (с родители, любими хора, сродна душа, деца) и кариера, от която вече възниква проблемът със стабилността, целта и материалното благополучие.
Трето, има начини за онези, които не искат да задълбават дълбоко в себе си. Тогава е добре да се борите с депресията през тялото. Тук говорим за танци, фитнес и в идеалния случай за спонтанни движения, тоест да се движите без причина, например, у дома, докато слушате музика. След танците със сигурност ще настъпи отделяне на ендорфин в тялото, един от хормоните на радостта и удоволствието.
Има и други ефективни методи. На първо място, това е приема на билки. Този метод е улеснен, тъй като всеки може много лесно са си поръча билковите капки Стресовитал ТУК, и да започне билкова терапия за справяне с лошото настроение през есента и зимата.
Спа-терапията също подобрява настроението. Към нея може да включите и шопинг-терапията. Страстта към нещо е важна. Има такава теория, че есенната депресия ще продължи, докато останат 20 дни до началото на Нова година и банкетите с приятели и колеги, избора на подаръци и очакването за празник. И, разбира се, идеалният вариант е да отидете на екскурзия, дори и да е до съседния град.
Важен е постепенният изход от състоянието на тъга. Не е препоръчително да се отървете от всичко натрупано наведнъж. Трябва да го анализирате, да го обмислите, да започнете прием на капките Стресовитал, да танцувате или да се потопите във ваната. И тогава е по-лесно да се развеселите. Винаги е по-лесно да започнете от нулата, отколкото от минус.
През есента и зимата все по-често можете да чуете хората около вас да се оплакват от лошо емоционално състояние. Всичко е досадно, апатия владее света и постоянно се изтощаваме. Как да се справим с това и кой е засегнат най-често?
През студените сезони дневните часове са намалени, времето е облачно, и това засяга много хора. Активността намалява, идва меланхолията, но това не е болест, а някаква своеобразна реакция. Човек започва да се чувства не по най-добрия начин. Състоянията, които са причинени не от болест, а от промените на времето, трябва да се борят с активност, най-вече физическа. Но ако са налице специфични нарушения на съня, и метеорологичната зависимост се присъединя към тези симптоми, особено при възрастните хора, е по-добре да се започне прием на билки, които ще успокоят нервната система и ще подобрят настроението.
Билковите капки СТРЕСОВИТАЛ ще ви помогнат да се преживеете студените месеци без влошаване на настроението, сезонна депресия или тъга.
Използването на билков тоник от възрастните хора се налага, тъй като самата възраст вече действа върху много от тях като депресивен фактор. Те имат трудности да приемат промените, свързани със стареенето. Това изисква или добра семейна среда, или естествен начин за справяне с проблема, като прием на капките Стресовитал.
Младите хора не са много склонни към сезонна депресия. Но ако есенната тъга атакува в млада възраст, тогава билковата терапия, както и активният начин на живот, комуникацията с приятели и нови хобита ще помогнат за справяне с проблема. Но ако има истинско заболяване, свързано с депресия и биполярно разстройство, което сега е много често, трябва да се свържете с специалист.
Заболяването се характеризира с честа смяна на настроението и се променя не от лошо към добро, а от изключително потискащо до усещане за еуфория и способност за извършване на подвизи. Активността е много висока, но често не е доста продуктивна.
Всички възрасти са обект на биполярно разстройство, но днес с тази диагноза са все повече млади хора. През 80-те години на миналия век този вид състояние се е срещало много рядко.
Невъзможно е ясно да се посочат причините, поради които тази болест се е разпространила толкова много.
Какво се случва като цяло с психичното състояние на обществото? Има ли повече хора, които са предразположени към всякакви разстройства?
Днес невротичните, психосоматични разстройства, основани на стрес, са много чести. Броят на тези пациенти е нараснал не много пъти, а десет пъти. Ако вземем за пример отново по-спокойните 80-те години на 20-ти век, тогава неврозата беше доста рядко явление. Пациентите не достигаха често до психиатрични институции, докато сега те са лавина. Всеки трети от тези, които отиват на преглед при психиатър, поради една или друга причина, са психиатрични пациенти, тъй като много заболявания са причинени от стрес.
Да се цитира колко са психично нездравите хора днес е трудно. Невъзможно е да се каже, че е налице пълна статистика за подобни заболявания, тъй като само определена част от пациентите достигат до психиатъра.
Буквално думата „депресия" се превежда от латински като „смазвам", „да бъда под натиск". Тъгата е синоним на депресия. Това е същото чувство, което хората започват да изпитват, когато вали навън и няма достатъчно слънчева топлина и светлина. Това води до срив, тъжно настроение, меланхолия, скука, безделие и униние. И такова състояние може да бъде свързано с думата „неволно", тоест когато тялото започне да се подчинява на необяснимите природни закони. Ако разглеждаме есенно-зимната депресия от гледна точка на неврофизиологията, то тук всичко е оправдано. По-кратък ден и липса на слънчева светлина е основната причина за производството на достатъчно количество хормон на съня - мелатонин.
Влияе ли промяната на сезоните пряко на вътрешното ни състояние?
Промяната на времето влияе на начина, по който се чувстваме и възприемаме света. Например пролетта е раждането на нов живот, време, когато се виждат първите цветя. Лятото е времето на плодовете, а есента неизбежно води до зимата, когато цялата природа сякаш спи. Това е периодът, когато листата летят около дърветата. И ако си представите, че дървото има съзнание, тогава, от една страна, за него е тъжно да изостави красотата си, но от друга, то се подготвя за нов период. И накрая идва зимата - аналогия с летаргията. Същите промени се случват и с човека. През есента ние, като дърветата, се сбогуваме с „листата" - нашият житейски опит. И ако споделяме положителни емоции с лекота, тогава сме склонни да запазим целия негативен опит в себе си. Ние, като „ лоши студенти ", оставяме нереализирани преживявания за следващата година.
Източник: www.psychologytoday.com