През IX в. пр. н. е. гърците се запознали с финикийската азбука
Тя им харесала и те започнали да я използват. Тъй като в нея липсват гласни букви (четящият трябвало да се досеща кои букви са пропуснати), гърците ги въвели и така създали първата истинска азбука. Те въвели и пет нови символа: омега, ипсилон, фи, хипси.
Какво означава външният вид на буквата пси?Предполага се, че буквата символизира тризъбецът на гръцкия бог на морето Посейдон, чийто култ по това време бил широко разпространен в древна Гьрция. За тризъбеца на Посейдон има много митове. Смятало се, че с него той разцепвал земята и по този начин създавал заливите и проливите. Има легенда, че Посейдон спасил малко момиченце от преследващ го сатир. Той толкова силно метнал тризъбеца си по него, че желязото пронизало тялото на сатира и се забило в скалата. След като тризъбецът бия изваден, от скалата бликнал чист извор. По-късно на мястото построили храм. Самият тризъбец на Посейдон символизра разделянето на света на три сфери - земна, небесна и духовна, и представлява съюз на трите първоелемента -въздух, вода и земя.
Каква е връзката между психологията и тази буква?Както е известно, терминът „психология" е с древногръцки произход. Той е съставен от две думи: „psyche" - душа, и Jogos" - значение или изучаване. Този термин бил предложен не в древна Гърция, а в Европа през XVI век. Изобретател на думата „психология" е философът Гоклениус, който използвал тази дума през 1590 година, за да може да обозначи с нея книгите на редица автори. Думата получила всеобщо признание след работите на немския философ Христиан Волф, чиито книги се наричали „Рационална психология" (1732) и „Емпирична психология" (1734). Но по това време не съществувала психология като отделна наука. След като тя се обособила, думата „психология" започнала да се употребява много по-често. Според една от версиите за първи път гръцката буква „пси" за обозначаване на термина „психология" била използвана от студенти във философските вузове за ускорен запис на лекциите по психология, където думата се употребявала постоянно.
Защо гърците наричали душата с думата psyche?По този въпрос съществува отделна легенда. Ерос - син на Афродита, се влюбил в чудно красивата
Психея. За съжаление, Афродита била много недоволна, че синът й - жител на небето, искал да обвърже съдбата си с простосмъртна, и полагала всички усилия, за да раздели влюбените, като принуждавала Психея да премине през редица изпитания. Но любовта на младата жена била толкова силна, а стремежът й отново да се срещне с Ерос - толкова голям, че това направило дълбоко впечатление на богините и боговете и те решили да й помогнат да изпълни всички изисквания на Афродита. Ерос, на свой ред, успял да убеди Зевс - върховния бог на гърците, да превърне Психея в богиня, като я направи безсмъртна. По този начин влюбените били заедно навеки. За гърците този мит бил класически образец на истинската любов, висшата реализация на човешката душа. Затова смъртната Психея придобила безсмъртие и станала символ на душата, търсеща своя идеал.
Къде още се използва пси?Известно е, че древните гърци използвали символа пси за обозначаване на числото 700, но с разпространението на римските, а по-късно и на арабските цифри гръцката система на записване на числата била забравена. Днес гръцката буква пси широко се използва във физиката и математиката.