0887 599 268, 02 850 2176
0887 599 268, 02 850 2176

Интелектът не е гаранция за щастие


Интелектът не е гаранция за щастие

Ким Ун Ен - човекът с най-висок IQ, се опитва да популяризира простата мисъл, че животът без обичайните човешки отношения не е живот

Кой е казал, че днес не се раждат гении? Всъщност, в съвременния свят те са много повече, отколкото в миналото. Но системите, които са лишени от гъвкавост, не позволяват да се реализира потенциалът пълноценно.

Човекът, когото още като дете смятат за гениален, в зряла възраст успява да се издигне над закрепостяващите го условности и отново да напомни за себе си. Южнокорейският строителен инженер Ким Ун Ен демонстрира невероятно високо ниво на интелект само няколко няколко месеца след раждането си на 8 март 1962 г. Името му е записано в Книгата на рекордите на Гинес като човека с най-висок коефициент на интелигентност - IQ. Въпреки това Ким иска за всички да стане ясно, че високият интелект не е ключ към щастието и че истинско значение имат съвсем различни неща.

Кой е Ким Ун Ен?

Ким Ун Ен е роден в град Канън (провинция Кануъндо в Южна Корея). Проговаря на 6-месечна възраст, а за втория си рожден ден вече може да чете на корейски, японски, английски, немски и на други езици. Когато е на 4, баща му твърди, че Ун Ен знае около 2000 думи на английски и на немски. Започва да пише стихове на корейски и китайски, които са издадени в отделни книги, където влизат и негови есета.

На четиригодишна възраст постига над 200 точки на тест за интелигентност, разработен специално за седемгодишни деца. Освен това в ранното си детство Ким Ун Ен усвоява и алгебрата.

Естествено, дете с толкова впечатляващи интелектуални способности влиза в полезрението на интерес на НАСА. Ун Ен посещава Американската космическа агенция, когато е на 8 и остава да работи там заедно с мнозина блестящи умове по онова време. Прекарва в НАСА почти 10 години.

Но... Ким Ун Ен смята, че всичко това е било неправилно

След много години, през които той се докарва до пълно изтощение от работа, започва да разбира, че в живота му се е отворила огромна празнота.

Спомня си, че през цялото това време той е действал като робот. Ким Ун Ен споделя: „По онова време вършех всичко автоматично, като машина - събуждах се, решавах всекидневните уравнения, хранех се, спях и т.н. Действително не знаех какво и защо го правя. Бях много самотен, нямах нито един приятел".

През 1978 г., на 16-годишна възраст, решава да изостави всичко и да се върне в Южна Корея. У дома започват да го наричат „дефектния гений". Получавайки голяма порция обществена критика, той решава да продължи образованието си в местния университет.

През 2007 г. работи като младши научен сътрудник в Националния университет Чонбук. На 14 март 2014 г. става доцент в Университета Шинхан и вицепрезидент на изследователския център за развитие North Kyeong-gi.

Не е важно да си особен, важно е да умееш да живееш обикновено

Високият коефициент на интелигентност невинаги е дар за човека. Ким пропуска много от онова, което изживяват обикновените деца. Може да се каже, че той всъщност няма детство в обичайното разбиране на това понятие. Затова днес се опитва да убеди хората, че животът без прости човешки отношения изобщо не е живот.

Ким говори за най-важното: „Хората винаги се стараят да не са като останалите, и в този си стремеж пренебрегват простото човешко щастие. Но трябва да знаят, че щастието се състои от най-прости и обикновени неща - като здравото приятелство, обмяната на впечатления за ярки събития по време на училищното междучасие и т.н... Аз не бих могъл да получа всичко това дори и силно да го желая. Затова съм уверен, че всичко, което казвам, е важно и трябва да достигне до колкото може повече хора".

Посланието на Ким Ун Ен е ясно: „Да бъдеш особен, не е толкова важно, както да живееш пълноценен, но обикновен живот"...

Как се формира IQ-то на човека

IQ (или коефициент на интелигентност) обичайно описва резултата от тест, който позволява да се оценят когнитивните способности на човека спрямо способностите на средностатистическия гражданин. В повечето тестове оценка от 90 до 110 показва среден интелект. Резултат от 130 точки свидетелства за изключителен интелект, а под 70 - за умствена изостаналост.

Съвременните тестове за определяне на. нивото на коефициента на интелигентност отчитат възрастта на детето. Интелектът на децата се оценява и по отношение нивото на интелигентност на средностатистическото дете на тяхната възраст.

Накратко, тестовете за Ю са предназначени за измерване на общата способност човекът да решава проблеми и да разбира концепции. Това включва способността за разсъждение, за решаване на проблеми, за разпознаване на връзката между явленията и за съхраняване и извличане на информация. Тестовете за интелигентност позволяват да се измери тази обща интелектуална способност по няколко различни начина.


Поръчайте

___________________300dpi.jpeg
Поръчайте сега на 
02 850 21 76 или 0887 599 268

Капки, за подпомагане на организма в борбата с алкохолната зависимост! 

top.jpegКупете 2 опаковки Алкофитал сега
на
промоционална цена от 128 лв.
получавате 1 опаковка капки Хепавитал
БЕЗПЛАТНО

Можете да закупите Алкофитал и от нашите аптеки в цялата страна, адресите вижте ТУК

ПОРЪЧАЙТЕ