Но има има и такъв, наречен „безшумен" инфаркт. Човек го изкарва на крак, без да обръща внимание на влошаването на здравето. Какви са последствията?
Заболяването обаче може да не се прояви под формата на специфични симптоми, водещи до определени усложнения и смърт.
Инфарктът е прекъсване на кръвоснабдяването на сърцето поради артериална тромбоза.
Навременното търсене на квалифицирана помощ може да помогне да се избегнат сериозни последици.
Хората често се заблуждават, че болката в гърдите, студената пот, световъртежът и затрудненото дишане са специфичните признаци на миокарден инфаркт. Инфарктът може да се прояви толкова неясно, че пациентът изобщо да не се свърже с лекар.
Определени признаци често са показателни за обикновен дискомфорт или друг проблем, така че хората ги игнорират. Например, физическата умора може да се възприеме като причина за липса на сън или свързани с възрастта промени в тялото. А леката болка в гърлото или в областта на гърдите според повечето от нас се дължи на киселини или лошо храносмилане.
Редица заболявания маскират симптомите на миокарден инфаркт. Например при пациенти с диабет нервната система е разрушена, което влияе на болката.
Специалисти изследват около две хиляди представители на двата пола във възрастовата група от 45 до 84 години, които не страдат от проблеми на сърдечно-съдовата система, а 10 години по-късно отново правят магнитно-резонансна томография (вид диагноза) на сърцето на същите хора.
Резултатите са както следва: при 8% от участниците са открити белези по сърцето, което показва предишен инфаркт на миокарда. И, което е характерно, 78% от тези, които са имали криза, не са знаели за този факт.
Статистиката показва, че представителите на силния пол са преживявали „тих инфаркт" 5 пъти по-често от жените.
Лекарят, въз основа на резултатите от направена електрокардиограма, ще определи дали пациентът е имал миокарден инфаркт в миналото. Ехокардиограмата ще покаже кои зони на сърдечния мускул са най-засегнати.
Освен това има смисъл да се направи ултразвук на сърцето.
Следващият метод е кръвен тест за наличие на протеина тропонин Т, който влиза в кръвта, когато клетките на сърдечния мускул са повредени.
Предотвратяването на „тихото" включва здравословен начин на живот и разумни упражнения.
Важно е да знаете, че пристрастяванията (тютюнопушене, алкохол и мазни храни) водят до инфаркт. Освен това високото кръвно налягане, високият холестерол и диабетът увеличават риска от инфаркт.
Погрижете се за собственото си здраве. Не бива да пренебрегвате описаните по-горе симптоми, които могат да показват, че човек развива „тих" инфаркт. Всъщност основната причина за смъртта в целия свят са именно сърдечно-съдовите заболявания.
Предприетите навреме спешни мерки ще помогнат за спасяването на нечий живот и здраве.