Това не е много правилно, не само според диетолозите. Ако попитате вашата майка или баба, те също ще ви кажат колко полезно за здравето е редовно да се ядат зеленчуци. Зеленчуковата диета е богата на витамини и фибри. Тези полезни вещества най-лесно се набавят от пресните зеленчуци. Зеленчуците са в състояние да поддържат фигурата в завидно състояние и да отложат старостта.
Използването на зеленчуци предотвратява много заболявания, сред които и омазняване на черния дроб.
Редовното прочистване на черния дроб и жлъчката с билковите капки ХЕПАВИТАЛ води до добра работа на цялата храмосмилателна система, отлично самочувствие и дълги години здраве |
Към болестите, които зеленчуците отлагат, трябва да прибавим и рак, диабет, инсулт и хипертония. Всички те са свързани не просто с доброто състояние на храносмилателната система, но най-вече и със здравето на черния дроб.
Зеленчуците имат положителен ефект върху здравето и самочувствието ни, тъй като включват в състава си витамини, фолиева киселина, фибри и множество други полезни вещества. Най-полезни са зеленолистните зеленчуци, както и зеленчуците с ярко оранжев цвят. В интерес на истината, ако разполагате с място, точно тези зеленчуци са и най-лесни за отглеждане. По този начин ще сте сигурни, че зеленчуците, които сами сте отгледали, са екологично чисти, или био, както е модерно да се наричат сега.
От статията днес ще научите поне осем основни причини, поради които определено трябва да включите пресни зеленчуци в диетата си. Освен това ще разберете как точно трябва да се храните, за да бъде храната, която приемате, лекарство.
1. Склад за витамини, минерали и ензими. Хранейки се с пресни зеленчуци, ще получите толкова полза за организма, колкото никоя диетична добавка няма да ви даде.
2. Нискокалорично съдържание - в една порция зеленчуци се съдържат до 50 калории (като изключим зеленчуци като авокадото, боба и картофите, но това съвсем не ги прави по-малко полезни). Така че ако искате да отслабнете, съсредоточете се върху зеленчуците в диетата си.
3. Високо съдържание на калий, минерал, който помага в борбата с хипертонията. Голяма част от този минерал се съдържа спанака, тиквичките и броколите.
4. Превенция на развитието на сърдечно-съдови заболявания. Зеленолистните зеленчуци особено ефективно спомагат за подобряване на съдовата еластичност и нормализиране на сърдечната функция.
Капките АРТЕРОВИТАЛ са най-доброто естествено средство за прочистване на кръвоносните съдове от натрупаните холестеролни плаки. Те със сигурност ще ви предпазят от такива състояние, като високо кръвно налягане, атеросклероза и всички усложнения, които тези състояния предизвикват.
5. Превенция на инсулта. Редовната консумация на зеленчуци намалява риска от инсулт с почти 20 процента.
6. Подобряване на зрението. Отново зеленолистните зеленчуци са богати на лутеин, който е много полезен за очите.
7. Превенция на диабета. Постоянната употреба на зеленчуци ще ви позволи да се отървете от излишното тегло и да нормализирате нивата на кръвната захар.
8. Намаляване на риска от развитие на онкология. Зеленчуците наистина са в състояние да защитят организма от рак. Не забравяйте да включите в диетата домати, лук, чесън и зеле.
Бета каротинът се намира в морковите, тиквичките, сладките картофи и спанака. На витамините С и К са богати марулята, спанака и брюкселско зеле. Много фолиева киселина има в марулите, спанака и ряпата. Магнезият се намира в зеления грах, руколата и боба. На фибрите са богати тиквата, зеления боб, граха, авокадото и артишока.
1. Започнете да се храните в добро настроение. Нека си спомним думите на мъдреца Ибн Сина: храната, изядена в лошо настроение, не се усвоява. Всички неприятни разговори по време на хранене са явна липса на култура и скрито невежество. В семействата, където често се карат на трапезата, отровата се вкарва в тялото с храната, освен това е и с продължително действие.
Ето защо, ако сте в състояние на психичен дисбаланс, е по-добре да пропуснете обяда и да не разваляте настроението на другите. Дълбокото дишане, извършено в рамките на пет минути, напълно ще успокои психиката. След тридесет минути, когато вече сте напълно спокойни, можете да започнете храненето.
2. Хранете се мълчаливо, внимателно дъвчейки храната, осъзнавайки какво и защо правите.
3. По време на хранене можете бавно да пиете топла вода, ако имате такова желание.
4. Не пийте преди хранене (половин час) и след хранене: вреди на храносмилането.
6. Не яжте рано. Ранната закуска е стресираща. На сутринта отпочиналия човек не иска да яде и това е естествено: той все още е наситен с енергията на съня. Защо да въвеждате по-груба хранителна енергия в тялото?
7. По-добре закусете около 9 часа сутринта, когато работата на стомаха е на максимум. Като вариант № 1, помислете за тази диета: по-добре е да закусите 2 пъти - много лека закуска в 9 часа, например ябълка или два моркова, и по-щателна - на работа, когато усетите чувство на глад; например можете да хапнете сандвич с масло и подправки или зърнена каша, която сте си донесли от къщи.
Вариант номер 2: лека закуска в 9 часа. След това - закуска на работа, когато всички имат обедна почивка. Обядваме вкъщи след работа и вечеряме 2 часа преди лягане.
8. Най-тежката храна - за обяд: това е мнението на П. Брейг. Има и друг вариант: най-тежката храна е за вечеря; това е мнението на Г. Шелтън. Определете сами кое време е най-подходящо за вас да ядете тежка храна, но не забравяйте, че за предпочитане е това да се случва не по-късно от три часа след класическото обедно време - т.е. около 15 часа.
9. Яжте толкова пъти на ден, колкото пъти се почувствате гладни. Затова и много диетолози не препоръчват да се изчаква "истинското огладняване", а да се хапва начесто и по малко.
10. Яжте само съвместими храни.
11. Хапвайте само храна с подходяща температура (не можете да ядете много студена или много гореща храна).
12. Солта ползвайте супер икономично.
13. Не яжте след залез слънце. Ако се съобразите и започнете да спазвате това правило, много ползи ще усетите с времето.
15. Не трябва да ядете, ако сте жадни и не е необходимо да пиете, ако не сте жадни.
16. Не яжте ако нещо ви боли, ако има психическо и физическо неразположение или преумора, температура, гняв, интимно желание, умора, когато ви е студено или сте прегряти. Нека си спомним мъдрата източна поговорка: „Храносмилането е майка на всички болести". Според Шелтън не можете да ядете преди да започнете работа и веднага след приключването й - имате нужда от кратка почивка.
17. Човек, който страда от настинка или грип, не трябва да приема храна, докато температурата не се нормализира и не се появи чувство на глад.
18. По време на хранене правете дълбоки вдишвания - колкото можете.
19. Количеството изядена храна трябва да се побира в дланите, събрани заедно. Осъзнатият човек не изяжда повече от това количество!
20. След като ядете, ако е възможно, вървете пеша поне 15 минути (за предпочитане един час, но откъде да намерите време?).
Тези прости правила за здравословно хранене ще ви помогнат да останете здрави години напред.
Източник: bublik.delfi.ee