Освен това влияе и върху функционирането на сърцето и кръвоносните съдове. А наскоро изследователите проучиха връзката между пушенето и риска от фрактури при мъжете.
Изследователи от Университета на Невада в Лас Вегас (UNLV) избраха тази група, тъй като демографски, мъжете са по-склонни да пушат повече и по-често от жените.
Учените анализираха данни за почти 30 000 костни фрактури, записани през последните 30 години в 27 изследователски публикации. Въз основа на тези данни се оказа, че пушенето увеличава риска от фрактури с 37%. Учените са изследвали не само случаи на фрактура на бедрото, на което са обръщали внимание преди, но и на китката, рамото, предмишницата, подбедрицата и гръбначния стълб.
ПОРЪЧАЙТЕ СЕГА билковите капсули АЛКОТОКС, и продължете живота си като човек, който вече не злоупотребява с алкохола |
Новото проучване потвърждава предишни данни, които показват, че тютюнопушенето увеличава риска от фрактури на бедрото и прешлените съответно с до 40% и 32%. И по-ранни проучвания също показват, че 21-37% от мъжете пушачи с наранявания умират в рамките на една година след фрактура на костите.
„Тютюнопушенето е основен рисков фактор за остеопороза и фрактури", каза водещият автор на изследването Янг Ву, изследовател в Колежа по обществено здраве на UNLV и Университетския институт за персонализирана медицина в Невада. "Мъжете са склонни да пушат повече от жените, което увеличава риска от развитие на остеопороза, която традиционно се счита за женско заболяване."
Все още обаче не е ясно как точно цигарите влияят на риска от фрактури. Една от теориите е отрицателното въздействие на химикалите от цигарите върху костните клетки. Пушенето също така намалява способността за усвояване на витамин D и калций, които са необходими за минералната плътност на костите. Никотинът също пречи на възстановяването на тъканите, което прави тялото по-податливо на наранявания.