Даушпифтингът е новата мания за връщане към природата и отказ от лукса, парите, кариерата
Даушпифтингът е новата мания за връщане към природата и отказ от лукса, парите, кариерата
С термина най-често се обозначава стремежа да избягаш от удобствата на 21 век и да потърсиш щастието в простичките неща. Това е поредната чуждица, влязла в езика ни, за да обясни една нова социална тенденция. Буквално се превежда като намаляване на оборотите, превключване на по-ниска предавка.
Приема се, че първа е използвала термина американската журналистка Сара Бон Бранок в статията "Живот на по-ниска предавка:
дауншифтинг и новия възглед за успеха през 90-те", публикувана във "Вашингтон поуст" в края на 1991 г. Даунпшфтингът добива популярност най-напред във Великобритания, Австралия и САЩ, а после в много други страни. Във всяка новото социално движение има специфика. Във Великобритания например е с екологичен подтекст -употреба или отглеждане на органични продукти, рециклиране на отпадъците, икономия на енергия. В Австралия фокусът е изместен към смяната на жилището и местоживеенето.
Независимо от нюансите в основата на движението стои убеждението, че човек не трябва да превръща кариерата, успеха и парите в пътеводна светлина на живота си, а да потърси смисъла на съществуването си в природата и семейството. Идеята е всеки да обърне повече време на себе си и любимите си хора, да заживее спокойно, което е трудно постижимо в забързания делник на големия град. Ето защо привържениците на дауншифтинга мигрират към селата, където земеделската работа ги кара да се чувстват истински живи, щастливи и успели. Така от философска гледна точка терминът дауншифтинг може да се преведе като" живот за себе си" и отхвърляне на чужди, натрапени от обществото цели.