Веднъж си поръчах двоен сандвич с пуйка. Едно момче зад мен ми каза: „Не трябва да ядете месо". Обърнах се и свих рамене. „Сериозно - повиши глас младежът. - Месото е вредно за здравето ви " „Може би - отвърнах, - но аз обичам месо."
„Мой приятел ме запали по вегетарианството - продължи младежът. - Само глупаците ядат месо. Няма нищо по-лошо от това. Научните доказателства са неопровержими."
След това направи пауза, приближи се до мен, присви очи и се втренчи в лицето ми.
„Това промени живота ми", беше следващата му реплика.
„Не съм сигурен, че месото е вредно... - отвърнах. - Но наистина се радвам, че вегетарианството ви е помогнало. Откога не ядете месо?".
„Втори ден", отвърна новоизпеченият ми приятел.
Разговорът ми с вегетарианецът е идеален пример за ефекта на Данинг-Крюгер. Става дума за тип когнитивна деформация, описана от психолозите Дейвид Данинг и Джъстин Крюгер. Според този ефект на хората им се струва, че са много по-умни, отколкото са всъщност. Съберете дефицита на самосъзнание със слабите когнитивни способности и ще получите над-ценяване на интелекта и компетентността.
Професорът по психология от Мичиганския университет Данинг твърди: „Ако сте некомпетентни, вие не бихте могли да го знаете. Навиците, които са ви необходими, за да давате правилен отговор, са същите, които ви трябват и за разбирането на това кой отговор е правилен".
А философът Бертран Ръсел пише: „Една от най-неприятните особености на нашето време е глупостта на онези, които са уверени в себе си, и нерешителността или съмненията на тези, които имат достатъчно развито въображение". Или както каза веднъж дядо ми, колкото е по-глупав човек, толкова по-умен му се струва, че е.
От друга страна, хората с по-развити способности и по-висок интелект са склонни да подценяват възможностите и компетентностите си. Макар че в същото време да предполагат, че задачите, които изпълняват с лекота, би трябвало да са също толкова лесни и за останалите.
Но да не бъдем прекалено строги с младежа, който току-що е попълнил редиците на вегетарианците. Защото и аз самият веднъж прекарах почти 20 минути в опити да убедя механика, че мотоциклетът ми се дави заради твърдостта на гумите, ъгъла на завъртане на кормилото и височината на рамата. Но се оказа, че случайно съм обърнал регулатора на задния амортисьор в най-ниското положение. Въпиющото надценяване на собствените ми знания ме превърна в невежа досадник.
Всеки от нас сигурно познава хора, които правят същото. Те заемат определена позиция, а след това започват да поучават другите, без да отчитат чуждото мнение. Уверени са в правота-та си и искат ви да го признаете. Но подобно поведение съвсем не говори, че те са умни. Това е класическа черта на невежите.
Джеф Безос казва: „Най-умните сред хората постоянно преразглеждат своето разбиране за проблемите, които им се струва, че вече са разрешили. Те са открити за нови гледни точки, за нова информация, за нови идеи, противоречия и предизвикателства, хвърлени срещу собствените им убеждения".
Работата е там, че мъдростта и увереността в собствената правота са несъвместими.
Да бъдеш мъдър, означава:
- да разбираш, че независимо от дълбочината на познанията си, ти не знаеш още много неща;
- да се опитваш да разбереш кое все пак е правилно, а не е просто стремеж да се окажеш прав;
- да разбираш кога не си прав, и любезно да отстъпиш.
Не се страхувайте да признаете, че сте сбъркали, че нямате отговори на всички въпроси. Не се страхувайте да кажете „така ми се струва" вместо самоувереното „зная, че...".
Следващия път, когато ви се прииска да определите дали събеседникът ви е действително толкова умен, колкото му се струва, го попитайте кога за последен път му се е наложило да промени гледната си точка. Ако не може да си припомни такъв случай, това означава, че най-вероятно той е просто невежа.