Традициите не са това, което бяха. Повечето хора чакат многото почивни дни по Великден не само за да отидат на посещение при свои близки и роднини, или просто да се разходят някъде извън града.
Великден, Гергьовден, че и Коледа - това е време на неразумно преяждане, препиване, и всякакви експерименти с храна и напитки.
Защото постът свършва и всички православни християни празнуват празника.
Великден с всичките си традиции и трапези е истинско нещастие за стомашно-чревния тракт, който за кратко си е починал от Коледната инквизиция.
Преяждането по време на празници е голямо изпитание най-вече за онези, които са спазвали постите. Старите хора ще кажат: едно време не беше така. И наистина не е било... Презадоволеният съвременен човек няма засищане и не знае какво са това "спирачки на яденето и пиенето".
Как нашите мъдри предци се справят с този проблем?
И те дори разбираха думата „пост" като „постепенно и предпазливо връщане към обичайната диета", а не съвсем празнична лакомия, тъй като, уви, се приема днес!
Можете да се насладите на свещените ястия през Великденската седмица, а на самата Светла неделя следвайте няколко прости правила, които ще ви помогнат да преминете от пост към нормално хранене колкото е възможно по-гладко.
1. Седейки на празничната трапеза, започнете с молитва, след това яжте осветено великденско яйце, малка част от великденското основно ястие. Предпочитайте салатите, които през този сезон са приятно леки и свежи. Решите ли да замезите с козунак - изчакайте поне половин час. За предпочитане е да комбинирате козунака с кисело мляко, заради пробиотиците в млякото, както и заради това, че така ще изядете по-малко количество.
2. Направете почивка от 2-3 часа, за да сте сигурни, че стомахът ви ще се справи с тежката храна.
Ползвайте капките Диабетал за намаляване стойностите на кръвната захар не само по празници, и не само при нужда. Билковите капки са добра превенция на диабета |
3. Само сега можете да опитате другите трапезни радости, но по възможност предпазливо - само по едно парче в даден момент.
4. Ако имате навик да пиете алкохол през почивката и в компанията на семейството си, можете да пиете чаша вино с първото хранене. И след останалата част от деликатеси, консумирани само след 2-3 часа, може да си позволите нещо по-твърдо, като чаша водка, бренди или уиски.
5. В първите дни след поста (ако сте го спазвали, разбира се) не се нахвърляйте на храни, които трудно се усвояват (сирене, боб, гъби, мляко). Не злоупотребявайте с мазнини и сладкиши. Дайте предпочитание на лесно смилаема храна - риба, постно месо, млечни продукти.
6. За да си почине стомаха, в първата Великденска седмица, уредите два дни на разтоварване, през които да ядете само зеленчуци.
Нашите предци знаеха, че:
- Прекаляването с алкохол и лакомията на Великден и през цялата Великденска седмица е голям грях. Светия празник изисква умереност!
Трябва да се има предвид, че майонезата, съчетана с други продукти, се разваля в рамките на няколко часа, дори и в хладилника. Колко дълго стои салатата на празничната маса?
Ясно е, че стомахът и червата страдат от лакомията на първо място. Но повече от тях страда панкреаса. Това е много тънка материя.
За диабетиците празниците са истинско изпитание. Да предположим, че като цяло водите здравословен начин на живот. Възможно ли е в този случай понякога да се освободят спирачките?
И да, и не, всичко зависи от мащаба, казва Бари Кембъл, гастроентеролог от Университета в Ливърпул.
Първо, не трябва да мислите само за наддаване на тегло и холестерол. Консумацията на прекомерно мазни храни засяга и микрофлората на стомашно-чревния тракт.
Проучванията показват, че балансът между полезни и патогенни бактерии може да се измести към последните.
Ако продължите да ядете по същия начин, са възможни дългосрочни проблеми - например, възпаление на червата.
Но не се отчайвайте: чревната флора е способна да се възстанови.
"Всичко това не представлява сериозна опасност за вас, ако го използвате умерено", казва Кембъл. "Промените, които се случват по време на кръговото движение, очевидно са нездравословни в краткосрочен план, но няма да причинят дълготрайна вреда на вашето здраве."
Оказва се, че еднократната (и ограничена) злоупотреба с лакомства, след което човек се връща към относително здравословна диета, може да се счита за напълно нормална.
Има и други добри новини за тези, които обичат да ядат повечко на празничната маса. Според Бари Кембъл някои зеленчуци са особено полезни и един от най-полезните е брюкселското зеле.
В него има много антимутагени, които вероятно намаляват риска от колоректален рак.
Антимутагените неутрализират ефекта на протеини, известни като лектини (те могат да причинят значителни вреди). "Промените в клетките или дори смъртта им са възможни", коментира Кембъл.
Джонатан Хоар, гастроентеролог от клиниката в Лондон, е съгласен: еднократното преяждане не е причина за безпокойство.
"Един ден няма да промени нищо - обаче, лошото храносмилане може да ви създаде проблеми през нощта", казва той.
Лекарят подчертава, че празничната маса обикновено се слага и вдига многократно, а злоупотребата с храна за няколко дни може действително да повлияе на вашето здраве.
Според друго проучване, резултатите от което са публикувани в Journal of Physiology, някаква физическа активност по време на празничното преяждане оказва благоприятен ефект върху нас.
Според изследователите, дори и в тези дни, когато приемането на калории е значително надвишено, в сравнение с нормата, ежедневните упражнения са изключително полезни. Те ви позволяват да контролирате по-добре кръвната захар и да намалите вероятността от неблагоприятни генетични вариации в мастните клетки.
"Съветвам хората да се забавляват, но и да не забравят за тяхното здраве - струва да си обещаете за по-късно, че ще спазвате поне няколко разтоварващи дни, както и че ще ходите пеша повече", съветва д-р Джонатан Хоар.