0887 599 268, 02 850 2176
0887 599 268, 02 850 2176

Кога, как и за какво се използва глухарчето ?


Кога, как и за какво се използва глухарчето ?

Оказва се, че въпреки скромния външен вид, глухарчето има доста сериозни ползи за човешкото здраве

Това растение, което често мислим за плевел, е в състояние да избави човек от много заболявания. Освен това, в лечебния процес участват практически всичките му части: цветовете, листата, стъблото и най-вече - корена. Също така, глухарчето се използва за приготвянето на салати, супи, сладка и други кулинарни изделия.

Глухарчето отдавна е популярно и широко използвано в народната медицина

Листата и корените му се прилагат за повишаване на апетита, а също и като диуретик и отхрачващо средство.

Лековитото глухарче помага при заболявания на черния дроб, бъбреците, при камъни в бъбреците и жлъчния мехур, гастрит с ниска киселинност, при интоксикация и отравяне, заболявания на ставите, стимулира сърдечно-съдовата система и др.

Благодарение на ценните вещества, съдържащи се в това растение, глухарчето успешно се използва за лечение на атеросклероза, диабет и като допълнително средство при лечението на анемия.

Глухарчето също така има добри свойства за заздравяване на рани и успешно се използва при лечението на пареза, парализа, възпалителни процеси и като противопаразитно средство.

Антитоксичните свойства на глухарчето позволяват използването му като противолъчево средство (по време на химио и лъчетерапия), при ухапвания от отровни насекоми, за лечение на кожни заболявания и дори за отстраняване на брадавици.

Най-лечебната част на растението е коренът

Именно в него е концентриран уникален набор от полезни вещества. Структурата на коренището включва инулин - вещество, което помага за нормализиране работата на черния дроб и жлъчния мехур, намалява холестерола и потиска ендокринните заболявания. Ето защо, коренът от глухарче се препоръчва за нормализиране на храносмилането и повишаване на апетита, повишаване на киселинността и предотвратяване на хроничния запек.

Билковите капки Хепавитал съдържат глухарче в концентрация, която идеално прочиства дебелото черво и предотвратява хроничния запек

Корените от глухарче имат също така и общо укрепващ и антитоксичен ефект, облекчават нарушената микрофлора на червата, нормализират метаболизма и успокояват нервната система. Нормализирането на метаболизма в организма и прочистването на стомашно-чревния тракт води до подобряване състоянието на кожата, косата и ноктите, възстановява се и съня.

Изсушени и изпечени, под формата на кафе, корените са отлична тонизираща напитка. Препоръчва се да я пиете сутрин, за да настроите организма към нормално работно настроение.

Лечебните свойства на цветовете от глухарче

Цветовете и пъпките от глухарче са склад за естествени витамини и минерали, и затова са много полезни за нашето тяло. Те ви позволяват да решите проблема с намаления имунитет, слабостта, настъпила след заболяване и анемията. Също така отвари и сладко от цветовете на глухарчето помагат при оток, отравяне и премахват паразити.

Особено ценни са цветовете, събрани през периода на активен цъфтеж, т.е. в края на пролетта и началото на лятото. Именно тези съцветия се използват за приготвяне на сладко и мед от глухарче.

Полезни и лечебни свойства на листата от глухарче

Листата на глухарчето също са много полезни. Те включват такива вещества и микроелементи като желязо, калций, фосфор, калий, както и витамини A, B, C, E.

За да се предотврати горчивината от листата на глухарчето, те първо трябва да се накисват в подсолена вода за 30 минути. Горчивината изчезва, а листата стават по-меки и вкусни. В този вид могат да се ползват за салата.

Сокът, получен от листата и стъблата на глухарчето, се счита за тонизиращо и стягащо средство. Чаят добре неутрализира повишената киселинност и нормализира алкалния състав на организма. А пресен сок от глухарче се използва при заболявания на гръбначния стълб, за укрепване на костите и зъбите, както и при прояви на пародонтоза.

След като научихте толкова много за глухарчето, едва ли ще ви е трудно да си представите, че тази билка можете да използвате за:

  • предотвратяване или лечение на различни чернодробни заболявания;
  • за прочистете кръвта;
  • разтваря камъни в бъбреците;
  • помага да отслабнете;
  • почиства кожата и премахва акнето;
  • коригира кръвното налягане;
  • предотвратява и лекува анемия;
  • намалява холестерола в кръвта с един и половина пъти;
  • елиминира или значително намалява храносмилателните проблеми.

Всичко това, и много повече, без странични ефекти! Всички тези полезни свойства са присъщи на добре познатото глухарче.

Глурачето е една от съставките на продукта Артероватил, за който специалистите твърдят, че е едно от най-добрите средства против атеросклероза, инфаркт и инсулт

Основната функция на билковите капки Артеровитал е да изчистват холестеролните плаки от артериите.
Понякога приемаме глухарчето, в най-добрия случай, за хубаво цвете. За тези, които имат градина, глухарчето е злонамерен плевел, от който не е лесно да се отървете. Междувременно полезните свойства на глухарчето се оценяват в много страни. Яде се, използва се във фармацията и дори в промишлеността. Всъщност в сока на някои видове глухарче се съдържа естествен каучук. Следователно, в някои страни тези растения са специално засадени, за да се произвежда каучук от тях.

Глухарчетата се отглеждат специално в Япония, САЩ, Индия и Европа. Тези жълти цветя са особено популярни сред французите, които дори ги култивират и използват рецепти от глухарчета при готвене. Между другото, именно благодарение на френските колонисти глухарчетата се появиха на територията на американския континент. Те специално внасяли семена от глухарче в Америка, така че през годините на развитие на териториите да има какво да се яде.

Състав и още полезни свойства на глухарчето

Глухарчетата са най-богатият източник на растителен бета-каротин - един от най-мощните антиоксиданти и имуностимуланти. В допълнение, глухарчето е третият най-богат на витамин А продукт след рибеното масло и телешкия черен дроб! Една чаша глухарче осигурява 112 процента от необходимото дневно количество витамин А, както и 535% от дневната доза витамин К. Глухарчетата са особено богати на фибри, желязо, калий, фосфор, калций, магнезий и витамини от група В, тиамин и рибофлавин.

gluharche_bilka.jpg

Полезните свойства на глухарчето се осигуряват и благодарение на богат набор от микроелементи, като мед, кобалт, цинк, бор, молибден, както и витамин D, който е част от състава. Но това не е всичко! 100 грама глухарчета съдържат 2,7 грама протеин, което е малко по-малко от същото количество овесена каша, приготвена с вода, или мляко с грис.

Използването на глухарче в медицината

Глухарчето отдавна се използва за лечение на хепатит, камъни в бъбреците, цироза. Полезно е и за хора, които страдат от анемия. Лечебните свойства на глухарчето се използват при заболявания на стомашно-чревния тракт. Глухарчето помага на храносмилателната система, стимулира производството на жлъчка. Веществата, съдържащи се в това растение, подобряват усвояването на калция и имат благоприятен ефект върху кръвната захар, което означава, че глухарчето може да се използва при лечението на диабет. Листата и коренът от глухарче се използват за лечение на киселини и лошо храносмилане.

Глухарчето е чудесно за ползване при отоци, подуване на корема и задържане на течности в тялото. Също така може да помогне за понижаване на високото кръвно налягане. На всичкото отгоре глухарчето има антибактериални свойства.

В китайската медицина използването на глухарче за лечение на хепатит и инфекции на горните дихателни пътища, като бронхит и пневмония, се счита за оправдан метод. В Канада глухарчето се използва предимно като диуретик. Сокът от стъблата или корените на глухарчето има лечебни свойства, може да премахва и брадавици.

Най-големите лечебни сили притежават всички части на младите глухарчета. Но корените и в суха форма запазват полезните свойства на глухарчето, затова се събират за бъдеща употреба. Оправдано е това да се прави през пролетта, докато листата напълно се разрастват или през есента, след като изсъхнат.

Хранителната стойност на глухарчето

В скобите е процент от дневния прием. Хранителната стойност се основава на 100 грама зелени глухарчета, според информация на Министерството на земеделието на САЩ (източник: Nutrition And You)

Обща информация:

енергийна стойност - 45 килокалории (2%);
въглехидрати - 9,20 грама (7%);
протеин - 2,70 грама (5%);
мазнини - 0,70 грама (3%);
фибри, които са част от храната - 3,50 грама (9%).

Витамини:

фолиева киселина (витамин В9) - 27 микрограма (7%);
никотинова киселина (витамин В3) - 0,806 милиграма (5%);
пантотенова киселина - 0,084 милиграма (1,5%);
пиридоксин (витамин В6) - 0,251 милиграма (19%);
рибофлавин (витамин В2) - 0,260 милиграма (20%);
тиамин (витамин В1) - 0,190 милиграма (17%);
Витамин А - 10161 международни единици (IU, IU) - 338%;
витамин С - 35 милиграма (58%);
витамин Е - 3,44 милиграма (23%);
витамин К - 778,4 микрограма (649%);

Електролити:

натрий - 76 милиграма (5%);
калий - 397 милиграма (8%).

Минерали:

калций - 187 милиграма (19%);
желязо - 3,10 милиграма (39%);
магнезий - 36 милиграма (9%);
манган - 0,342 милиграма (15%);
фосфор - 66 милиграма (9%);
селен - 0,5 милиграма (1%);
цинк - 0,41 милиграма (4%).

Фитонутриенти:

алфа-каротин (α-каротин) - 363 микрограма;
бета-каротин (ß-каротин) - 5854 микрограма;
бета-криптоксантин (ß-криптоксантин) - 121 микрограма;
лутеин-зеаксантин - 13 610 микрограма.

Източник: www.healthline.com


Поръчайте

_______________________250x305.png
Поръчайте сега на 
02 850 21 76 или 0887 599 268

Капки за подркрепа дейноста на кръвоносните съдове и кръвообращението 

Купете 2 опаковки Артеровитал сега на промоционална цена от 90 лв. и ползвайте отстъпка от 11 лв с БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА

Можете да закупите Артеровитал и от нашите аптеки в цялата страна, адресите вижте ТУК

ПОРЪЧАЙТЕ