Най-често хората се притесняват за правилното функциониране на самия орган, но не винаги мислят за връзката между сърдечните дефекти и имунитета. Могат ли подобни патологии да отслабят защитните сили на организма?
Клиничните прояви на вродени сърдечни дефекти са доста разнообразни. Днес са известни около 100 различни вродени сърдечни дефекти.
Малките деца с тази патология са под строгото наблюдение на кардиолозите. Ярко изразените дефекти в структурата на сърцето, които имат отрицателен ефект върху развитието на детето и водят с течение на времето до развитие на сърдечна недостатъчност, трябва да се лекуват своевременно. Освен това е препоръчително това да се прави в специализирани кардиохирургични клиники.
Според различни изследвания, проведени у нас и в чужбина, има връзка между тежестта на сърдечните заболявания и тежестта на нарушенията на имунната система.
По време на раждането децата с вродени сърдечни заболявания имат значителна незрялост на първичния орган на имунитета , тимуса. Тимусът (тимусната жлеза) е важна част от имунната система при децата. От раждането до детството тимусът е отговорен за производството и узряването на Т-лимфоцитите, които предпазват тялото от инфекциозни агенти, включително вируси и бактерии. Тимусът е най-големият орган на имунната система на новороденото, тъй като произвежда лимфоцити по-активно от други тъкани. Жлезата играе водеща роля в развитието и формирането на имунитета на детето. След „узряване" в него лимфоцитите навлизат в кръвта и мигрират към лимфните възли и далака, където помагат на имунната система да се пребори с болестта.
Дисфункцията на тимусната жлеза отслабва имунната система, увеличавайки податливостта към инфекции и алергии. Детето страда от продължителни общи вирусни заболявания, всяка инфекциозна патология лесно се превръща в хронична форма.
Важността на навременната корекция на вродени сърдечни дефекти дори не се поставя под съмнение, тъй като такава патология засяга всички системи на тялото.